Jaký je normální cyklus růstu vlasů?

Přibližně deset procent vlasů se po určité době růstu dostává do klidové fáze. Po dvou až třech měsících tyto vlasy vypadnou a na jejich místě začnou růst nové. Etapa vlastního růstu vlasu by měla trvat přibližně dva až šest let. Rychlost růstu vlasu je přibližně 1 cm za měsíc. Je zcela normální ztrácet malou část vlasů, ale tato ztráta by neměla vybočovat z normálu.

Co způsobuje vypadávání vlasů?

Je mnoho důvodů, které mohou vést ke ztrátě vlasů. Zcela běžná je určitá ztráta vlasů například po několikaměsíční nemoci nebo po operaci. Tato ztráta je přibližně podobná té způsobené dlouhodobým stresem. Za vypadávání vlasů často mohou také hormonální problémy, které jsou spojeny například s poruchou štítné žlázy. Nejčastější poruchou je však nerovnováha mužských a ženských hormonů (známých jako androgeny a estrogeny. Úprava této nerovnováhy může vést k zastavení vypadávání vlasů a celkové regeneraci. Mnoho žen-rodiček rovněž může zpozorovat ztrátu vlasů přibližně po třech měsících po porodu. Tento stav je běžný a rychle se vrátí do normálu. Vypadávání vlasů mohou způsobit také některé farmaceutické prostředky – chemoterapeutické prostředky, léky na dnu či antidepresiva jsou přímým faktorem, který vede ke ztrátě vlasů. Ztráty vlasů u dětí mohou být způsobeny plísňovou infekcí, ale tato nákaza je v dnešní době celkem dobře léčitelná. Mimo uvedené případy je zde nutno také zmínit zapříčinění lupenkou a diabetem. Pamatujte, že vypadávání vlasů může být způsobeno nemocí a je důležité, aby se tato nemoc včas léčila, poněvadž tím se zvyšuje pravděpodobnost, že nedojde k nadměrné nebo úplné ztrátě vlasů.

Může nesprávná péče o vlasy způsobit jejich ztrátu?

Ano, především v těchto případech:

• jestliže nosíte copy nebo spletené „afro” copánky

• jestliže agresivním česáním poškodíte vlasovou pokožku, na které se vyvíjí vlasové kořínky

• používáte-li na vlasy příliš horký olej nebo dojde-li k opaření horkou vodou

• používáte-li chemikálie k úpravě a barvení vlasů nebo nesprávnou vlasovou kosmetiku. V takovém případě může dojít k zanícení vlasových folikul.

Co je dědičná plešatost?

Termín dědičná plešatost se týká především mužské části populace. Tato dispozice se začne projevovat již v brzkém mládí a postupně dochází k úbytku vlasové části a vytváření koutů, temenní pleše a celkovému zhoršení kvality vlasů. U žen není tento projev tak výrazný, ale i přesto zde dochází k celkovému prořídnutí vlasů.

Může při vypadávání vlasů nějak pomoci doktor?

Je to možné. Doktor vám položí řadu otázek, aby zjistil, jak se stravujete, zda jste neprodělali nějakou nemoc, operaci a jak se staráte o vlasy. U žen je také třeba vzít v úvahu menstruační cykly, těhotenství a přechod. Lékař může provést krevní vyšetření nebo biopsii, kdy je vám odebrán malý vzorek kožní tkáně pro analýzu pod mikroskopem.

Existuje nějaká léčba proti vypadávání vlasů?

Jestliže je vypadávání vlasů způsobeno léky, je možné předepsat jiné, které tyto nepříjemné vedlejší účinky nemají. V případě, že příčiny vypadávání vlasů dnešní medicína nedokáže řešit, je možností zvolit vlasovou transplantaci, případně umělé vlasové náhrady.

Zdroj: http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/ztrata-vlasu-a-priciny-vypadavani-vlasu-654/