Pokud ovšem vlasy vypadávají delší dobu a kontinuálně ve velkém množství, pak je s největší pravděpodobností na čase se zamyslet nad kvalitnější péčí a začít s hledáním pravých příčin vypadávání, které mohou mít kořeny v nejrůznějších oblastech našeho života.

Důležité také je, že vypadávání vlasů závisí i na pohlaví. Problémy s padáním vlasů u mužů mají totiž jiná specifika, než jak je tomu u vypadávání vlasů u žen. I k tomu je potřeba přihlížet při snaze tyto problémy identifikovat a především eliminovat.

Jak řešit padání vlasů?

Jelikož je vypadávání vlasů problémem, který nenechává nikoho chladným, existuje mnoho receptů, jak s ním bojovat. Začít můžeme třeba s následováním snadných doporučení, které mohou pomoci od dočasného vypadávání vlasů. Pokud tyto metody nepomohou, je možné, že Váš problém spočívá v genetické či hormonální rovině. Pak se nám nabízejí různá řešení v podobě přípravků proti vypadávání vlasů. Krajním a radikálním řešením problému se ztrátou vlasů je podstoupení transplantace. Aby bylo naše snažení efektivní, je třeba zvolit správnou metodu řešení problému, v závislosti na předpokládané příčině vypadávání vlasů.

Pár faktů o vlasech a vypadávání

Vlas jako takový má velmi komplexní stavbu. Je tvořen z několika vrstev, z nichž každá má svou specifickou funkci. Nejdůležitější látkou vlasu je keratin, který zajišťuje jeho pevnost a elasticitu. Kromě toho složení zahrnuje ještě široké spektrum nejrůznějších chemických prvků (uhlík, vodík, kyslík, draslík, jód), proteinů, aminokyselin a lipidů. 12 % hmotnosti vlasu pak zaujímá voda.

Každý člověk má na své hlavě v průměru asi 100 000 vlasů, množství je ale opět individuální a závisí především na barvě – světlovlasí mají vlasů nejvíce (asi 140 000), zrzaví naopak nejméně (jen kolem 80 000).

Vlasy mají pro člověka především funkci estetickou. Účes nám pomáhá vytvářet vlastní image. Padání vlasů se proto může stát velmi frustrující záležitostí. Kromě toho vlasy také chrání pokožku hlavy před slunečním zářením. Péči o vlasy bychom tedy rozhodně neměli podceňovat.