ČlánkyObjednat kosmetiku

Klikněte zde

Jaký je normální cyklus růstu vlasů?

Přibližně deset procent vlasů se na hlavě dostává po čase do klidové fáze. Po dvou až třech měsících tyto vlasy vypadnou a na jejich místě začnou růst nové. Růstová etapa vlasu by měla trvat přibližně dva až šest let. Rychlost růstu vlasu je přibližně jeden cm za měsíc. Je zcela normální ztrácet malou část vlasů, ale tato ztráta by neměla vybočovat z normálu.

Co způsobuje vypadávání vlasů?

Je mnoho důvodů, které mohou vést ke ztrátě vlasů. Zcela běžná je určitá ztráta vlasů například po několikaměsíční nemoci nebo po operaci. Tato ztráta je podobná asi jako při dlouhodobém stresu. Za ztrátu vlasů často mohou také hormonální problémy, které jsou spojeny například s poruchou štítné žlázy. Nejčastější poruchou je však nerovnováha mužských a ženských hormonů, známých jako androgeny a estrogeny. Úprava této nerovnováhy může vést k zastavení vypadávání vlasů a celkové regeneraci.

Mnoho žen rovněž ztrácí vlasy přibližně po třech měsících po porodu svého dítě. Tento stav je normální a rychle se upraví. Vypadávání vlasů mohou způsobit také některé chemoterapeutické léky, léky na dnu či antidepresiva jsou přímým faktorem, který vede ke ztrátě vlasů. Ztráty vlasů u dětí mohou být způsobeny plísňovou infekcí, ale tato nákaza je v dnešní době celkem dobře léčitelná. Mimo uvedené případy je zde nutno také zahrnout nemocné lupenkou a diabetiky. Pamatujte, že vypadávání vlasů může být způsobeno nemocí a je důležité, aby se tato nemoc včas léčila, aby nedošlo k nadměrné nebo úplné ztrátě vlasů.

Může nesprávná péče o vlasy způsobit jejich ztrátu?

Ano.

  • Jestliže nosíte copy nebo spletené „afro” copánky
  • Jestliže agresivním česáním poškodíte vlasovou pokožku, na které se vyvíjí vlasové kořínky
  • Používáte li na vlasy příliš horký olej nebo dojde-li k opaření horkou vodou
  • Používáte-li chemikálie k úpravě a barvení vlasů nebo nesprávnou vlasovou kosmetiku. Zde může dojít k zanícení vlasových folikul.

Co je dědičná plešatost?

Termín dědičná plešatost se týká především mužské části populace. Tato dispozice se začne projevovat již v brzkém mládí a postupně dochází k úbytku vlasové části a vytváření koutů, temenní pleše a celkovému zhoršení kvality vlasů. U žen není tento projev tak výrazný, ale i přesto zde dochází k celkovému prořídnutí vlasů.

Může při vypadávání vlasů nějak pomoci doktor?

Je to možné. Doktor vám položí řadů otázek, aby zjistil jak se stravujete, zda jste neprodělali nějakou nemoc, operaci a jak se staráte o vlasy. V případě, že jste žena je třeba vzít v úvahu také menstruační cykly, těhotenství a přechod. Lékař může provést krevní vyšetření nebo biopsii, kdy je vám odebrán malý vorek kůže pro mikroskopické vyšetření.

Existuje nějaká léčba proti vypadávání vlasů?

Jestliže je vypadávání vlasů způsobeno léky, je možno předepsat jiné, které nemusí mít tyto nepříjemné vedlejší účinky. V případě, že jsou příčiny vypadávání vlasů takové, že je dnešní medicína nedokáže řešit, je možno zvolit vlasovou transplantaci, případně umělé vlasové náhrady.

Zdroj: http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/ztrata-vlasu-a-priciny-vypadavani-vlasu-654/