Za prvé u žen většinou nedochází k celkovému plešatění a za druhé se spousta odborníků bohužel často mylně domnívá, že jde jen o přechodný stav.

Existuje sedm nejčastějších příčin, proč k tomuto jevu dochází:

nízká hladina železa – nedostatek železa a anémie může způsobit vypadávání vlasů. Pro zjištění, zda se skutečně jedná o tento problém, je potřeba udělat krevní testy a až poté můžete sáhnout po nějakém suplementu (doplňku stravy). Konzultace s lékařem je však nutná, protože i příliš mnoho železa organismu škodí.

problémy se štítnou žlázou – může jít o sníženou, anebo zvýšenou funkci štítné žlázy – oba problémy způsobují vypadávání vlasů. Zvýšená funkce má navíc za následek i jemné a křehké vlasy. Pokud se diagnóza potvrdí, léčba pomocí medikamentů je nutná.

nízká hladina estrogenu – mnoho žen zaznamenává problémy s padáním vlasů v období menopauzy a po ní, kdy hladina tohoto hormonu výrazně klesá. Je mnoho doplňků stravy, které období menopauzy pomáhají lépe zvládnout, ale i v tomto případě je vhodná návštěva lékaře. Pomůže také změna životního stylu a jídelníčku.

hormonální změny v těhotenství – podobně na tom mohou být i čerstvé maminky, které ztrácejí určitý počet vlasů v prvních šesti měsících po porodu. Děje se tak z důvodu opětovné normalizace hladiny estrogenu v organismu. V zásadě to, co vypadá jako vypadávání vlasů, je proces, jakým se tělo dostává do „původního stavu“. Někdy však může dojít k nadměrnému vypadávání vlasů v souvislosti s kojením, kdy je lepší se poradit s lékařem. Současně vydatná a zdravá strava urychlí proces regenerace.

stres – tento faktor je častou příčinou náhlé ztráty vlasů. Vypadávání vlasů se objevuje zhruba dva až tři měsíce po překonání silného stresu, a to i následkem operace, nemoci atd. Rovněž sem můžeme počítat i „stres“ působící na organismus po porodu.

užívání léků – vedlejším účinkem mnohých léků může být vypadávání vlasů. Pokud se tak děje, konzultujte jejich užívání se svým lékařem, příp. požádejte o alternativu.

nedostatečná nebo nadměrná hladina vitaminu A nebo selenu – nedostatek vitaminu A nebo selenu může způsobit vypadávání vlasů, rovněž i jejich nadbytek způsobený předávkováním. Buďte proto opatrní při užívaní multivitaminových preparátů. Vitamin A i selen jsou ve větším množství škodlivé.

 

Několik studií prokázalo souvislost mezi kouřením a padáním vlasům u mužů – podle nich kouření zvyšuje pravděpodobnost plešatění. Žádná podobná studie prokazující tento fakt u žen však zatím neexistuje. Bez ohledu na tento fakt je ale důležité si uvědomit, že kouření je škodlivé z mnoha důvodů bez ohledu na to, jestli mezi ně patří i vypadávání vlasů.

Jak tedy postupovat při padání vlasů? Nejlepším řešením je vyhledat odborného lékaře a požádat o vyšetření. Z krevních testů se zjišťuje hladina želena, funkce štítné žlázy a hladina hormonů estrogenu. Pokud se příčina nezjistí, pak je další možností genetická predispozice.

Zdroj: http://www.doktor-zdravi.cz/lekarna/7-pricin-vypadavani-vlasu-u-zen-id5314.html